Na Slovensku vzniká prvý virtuálny operátor pre satelity

Slovenská spoločnosť M2M Solutions pripravuje svoj projekt, ktorý získala v rámci programu PECS (Programme for European Cooperating States), financovaným Európskou vesmírnou agentúrou (ESA – European Space Agency). Ide o softvér, ktorý dokáže monitorovať pohyb satelitov po oblohe a riadiť ich spojenie s pozemnými monitorovacími stanicami. Názov projektu je Ground Station as a Service, čiže Pozemná stanica ako služba. „Prirovnal by som to k telefonovaniu mobilom na diaľnici počas jazdy, kedy si mobil preberajú jednotlivé BTS stanice podľa vzdialenosti a iných parametrov,“ vysvetľuje Martin Jančo, CEO žilinskej spoločnosti M2M Solutions.

Ešte pred niekoľkými rokmi bolo vypustenie vlastného satelitu veľmi nákladné a mohli si to dovoliť len niektoré krajiny. V súčasnosti však ceny za vynesenie družice na obežnú dráhu klesli a tak sa do toho púšťajú aj súkromné firmy. Ostáva ale otázka, čo s dátami, ktoré družice posielajú na Zem. Môžu to byť napríklad informácie o počasí, rôzne fotografie a podobne. Tieto dáta nebýva problém spracovať pre veľké organizácie ako NASA či ESA pomocou vlastnej infraštruktúry, ale menší hráči, ktorí nevlastnia pozemnú infraštruktúru môžu mať problém. Práve služba od M2M Solutions umožní príjem dát aj pre vlastníkov satelitu s obmedzeným rozpočtom. „Pôjde o určitý druh služby virtuálneho operátora pozemnej infraštruktúry pre satelity. Naviac satelity budú môcť poskytovať svoje služby záujemcom takisto pomocou našej Ground Station as a Service,“ vysvetľuje Martin Jančo.

Základom nápadu je Transportný logistický systém, ktorý vyvinula firma M2M Solutions, a umožňuje spracovať požiadavky na objednávky komponentov, navrhnúť optimálnu prepravu, zabezpečiť objednávky a manažovať vykládku prichádzajúcich áut na príjme materiálu a nakládku na expedícii hotových výrobkov prostredníctvom plánovania do časových okien. Ten už využívajú mnohé firmy. Ľudí v M2M Solutions napadlo, že by ho mohli využiť aj vo vesmíre. „Sme technologická firma, chceme sa ďalej rozvíjať, a tu sme videli príležitosť na synergiu a vstup na úplne nový trh za pomoci existujúcich znalostí. Navyše, je to stále logistika,“ usmieva sa Martin Jančo. Podľa neho ide aj o určitý spôsob diverzifikácie podnikania, o ktorom sa stále na Slovensku hovorí. „Toto je v podstate konkrétny príklad diverzifikácie, kedy sme produkt pre jedno priemyselné odvetvie prispôsobili možnostiam pre úplne iné použitie. Mohol by to byť návod aj pre iné slovenské firmy,“ poznamenáva Martin Jančo.

SpaceVeronika Dubovcová